Obec Bara - rodisko Furmintu
Odroda Furmint je najviac rozšírená vo Vinohradníckej oblasti Tokaj. Je zastúpená v pomere cca 65% výsadby na Slovenskom Tokaji. Množstvo jej milovníkov si však mylne myslí, že pochádza z Maďarska. Naši južní susedia ju taktiež nazývajú národná odroda Maďarska. "Korene" Furmintu však siahajú do dávnejšej histórie.
Pôvod a vymedzenie
Pôvod tejto odrody nie je úplne jasný, no hlavné indície vedú na juh Talianska, do provincie Formia. Odtiaľ ju doniesli taliani v 13. storočí na územie terajšieho Tokaja. Povolal ich kráľ Belo IV., aby zveľadili viničom túto oblasť, ktorá bola zdevastovaná po nájazdoch Turkov. Vihoradníckych majstrov ubytoval v obci Bara, ktorá sa stala v 14. storočí vinohradníckou obcou a kráľovským majetkom. Vyskytol sa aj názor, že príchod priamo súvisel s pomenovaním obce Bara podľa talianskeho mesta Bari. Taliansky vynohradníci tu vysadili totiž predovšetkým kultivar Furmint. V 15. storočí bola už Bara treťou najproduktívnejšou vinohradníckou obcou vo Vinohradníckej oblasti Tokaj (po Olaszliszke a Tolcsve).
Furmint sa však rozšíril do viacerých Európskych štátov, no najviac sa pestuje v Maďarsku, v Transylvánii, na Kryme, či na Ukrajine. Na území Slovenska je rozšírený hlavne na východnom Slovensku.
Morfológia
Vinič Furmintu má hrubšie žilnaté listy a stredne veľké redšie strapce hrozna o veľkosti asi 10 - 16 centimetrov. Bobule majú zelenkastú farbu s hnedými fliačikmi. Zle odoláva mrazom a vláknitým hubám a preto je výborný na tvorbu cibéb, ktoré sú základom pre Tokajské výbery.
Vedeli ste že: Furmint je obzvlášť vhodný na sekty vyrobené tradičnou metódou, pretože obsahuje vyšší podiel kyseliniek.
Furmintu sa výborne darí v kamenistých/vulkanických pôdach, ktoré zvýrazňujú mineralitu tejto krásnej odrody. Bobule majú výraznú arómu a vyšší obsah muštu.
Víno z odrody Furmint
Z Furmintu sa vyrábajú očarujúce suché vína, no slúži aj ako hlavná surovina na výrobu Tokajských výberov. (Aszú). Komplexnosť tejto odrody môžeme prirovnať k rozšírenému Chardonnay alebo Rizlingu. Vďaka vyššiemu podielu kyseliniek v hrozne je ideálny na výrobu sektov tradičnou metódou. Preto sme si ho aj my vybrali ako základnú surovinu do sektu GRAND BARI brut. Odroda Furmint si výborne rozumie s dubovými sudmi, preto aj často vyzrieva v barikových sudoch. Takto bol spracovaný aj náš QUERCUS Furmint, ktorý pocházda výhradne z 30 ročných vinohradov, ktorý následne vyzrieval v dubových sudoch.
Vedeli ste, že: prvý február je Medzinárodný deň Furmintu?
Keďže sme sa mu veľmi dobre darí vo vulkanickej pôde, pripravili sme víno VULKANO, ktoré je sepážou Furmintov z najviac kamenistých častí vinohradu. Toto podložie prepožičiava vínu silne minerálnu až mierne slankastú dochuť. Otvorte si fľašu Furmintu 1. februára na počesť Medzinárodného dňa Furmintu, na zdravie.
Furmint a gastronómia
Víno z odrody Furmint sa výborne hodí do gastronómie, nakoľko je možné ho párovať či už s bravčovou panenkou s hráškovým pyré, prípadne ku grilovanému pstruhovi so štuchanými zemiakmi. Výrazne minerálne VULKANO je obvzlásť vhodné ku kvalitnej cigare a dobrej knihe.